callmycow (callmycow) wrote,
callmycow
callmycow

Все нави в гости к нам

Прочел анекдот: «если лечь спать на новой китайской простыни, можно наутро проснуться аватаром». Не смеялся. Но подумал: не аватары они, а нави. И вообще, всё было не как в кине, а наоборот: не земляне к навьям прилетали, а они к нам. Факт: об этом рассказывает Повесть Временных Лет под годом 1092, а в радзивиловской летописи и картинки есть.

В лѣто 6600. Предивно бысть чюдо Полотьскѣ вЪ мечтѣ: бываше в нощи тутЪнЪ, станяше по улици, яко человѣци рищюще бѣси. Аще кто вылѣзяше ис хоромины, хотя видѣти, абье уязвенЪ будяше невидимо от бѣсовЪ язвою, и с того умираху, и не смяху излазити ис хоромЪ. По семь же начаша в дне являтися на конихЪ, и не бѣ ихЪ видѣти самѣхЪ, но конь ихЪ видѣти копыта; и тако уязвляху люди полотьскыя и его область. Тѣмь и человѣци глаголаху: яко НАВЬЕ бьють полочаны. Се же знаменье поча быти оть Дрьютьска. В си же времена бысть знаменье вЪ небеси, яко кругЪ бысть посредѣ неба превеликЪ. В се же лѣто ведро бяше, яко изгараше земля, и мнози борове вЪзгарахуся сами и болота; и многа знаменья бываху по мѣстомь…
Се же бысть за грѣхы наша, яко умножишася грѣси наши и неправды. Се же наведе на ны БогЪ, веля нам имѣти покаянье и вЪстягнутися от грѣха, и от зависти и от прочихЪ злыхЪ дѣлЪ неприязнинЪ.

Да, цвет кожи на картинке не тот. Но хвосты налицо (то есть, на своих местах). Камерон, Камерон... Ноги, крылья... Академик Б. А. Рыбаков!
Tags: Изонаходки, История
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    default userpic

    Your reply will be screened

    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 2 comments